Cechy dobrego projektu
Cechy dobrego projektu

 

 

Zanim przejdziemy do konkretnych cech dobrego projektu graficznego, zastanówmy się co oznacza przymiotnik dobry w ocenie projektu graficznego.

 

Słowem klucz dla dobrego projektu jest słowo czytelny. Czytelność projektu graficznego od zawsze była i będzie priorytetem w projektowaniu graficznym. Przeładowany efektami projekt jest przede wszystkim niezauważalny przez klientów. Złota zasada im mniej tym lepiej, jak nigdzie indziej sprawdza się idealnie w różnego rodzaju projektach, mających na celu reklamowanie marki, przykuwanie uwagi przez odbiorców.

 

KONTRAST

Jedną z kluczowych cech dobrego projektu jest zdecydowanie kontrast, poniższa grafika ukazuję różnicę pomiędzy projektem w którym użyto zbyt mało kontrastujących elementów graficznych, a projektem uwypuklającym najważniejsze informacje.

Kontrast można uzyskać np. poprzez, użycie dwóch skrajnych rodzajów czcionek. Czcionka ExtraBold jest o wiele grubsza od czcionki w wersji Light. Pogrubioną czcionką powinna się podkreślać najważniejsze informację w danym projekcie w wizytówce tj. Imię i Nazwisko, dane kontaktowe, dane teleadresowe. W projekcie baneru hasło reklamowe, promocyjna cena. 

 

PRZESTRZEŃ

Następnym ważnym elementem każdego dobrego projektu graficznego jest przestrzeń. Przestrzeń w projekcie pełni funkcję uporządkowania oraz podbija czytelność projektu. Każdy element umieszczony w projekcie powinien "oddychać" aby to mu umożliwić powinien być oddalony od sąsiadujących grafik. Najlepiej ukazuję to poniższa grafika, sam sprawdź jak przestrzeń sprawia że projekt jest przyjemniejszy w odbiorze

 

 

POWTARZALNOŚĆ

Kolejną cechą dobrego projektu jest powtarzalność, projekt logo z charakterystycznym sygnetem można wykorzystać oraz powielać na projektach zachowując spójność wizualną marki. 

Na poniższym przykładzie widzimy jak pięknie logo firmy nawiązuję do grafiki obok która jest tą samą grafiką lecz odrobinę powiększoną oraz przycięta. 

Zapisz się do naszego newslettera aby być na bieżąco z kolejnymi wpisami na naszym blogu, już wkrótce poznasz kolejne 3 reguły dobrego projektu! :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl